Personal tools

Home » Conference Information » Invited and Keynote Speakers

Invited and Keynote Speakers

Andrea Alu 

Present and future trends in electromagnetics and metamaterials
Professor Andrea Alu, City College of New York, US

 

Cubsat Antennas: Amazing Opportunities for Novel Antenna Designs
Professor Yahya Rahmat-Samii, UCLA, US

 

Massive MIMO and 5G radio communications
Professor Fredrik Tufvesson, Lund University, Sweden

 Yueping ZHANG

Antenna-in-package technology
Professor Zhang Yue Ping, Nanyang Technological University, Singapore

Natalia Nikolova 

Microwave Imaging in Real time
Professor Natalia Nikolova, McMaster University, Canada

 Guy Vandenbosch

Stored and reactive energy
Professor Guy Vandenbosch, KU Leuven, Belgium

 Jianhua Zhang

Application of machine learning to propagation modeling
Professor Jianhua Zhang, BUPT, China

 Erik Jørgensen

Computational Electromagnetics in Space
PhD, CTO Erik Jørgensen, Ticra, Denmark

 Andrea Neto

Lens antennas for radio science
Professor Andrea Neto, Delft University of Technology, Netherlands

 FERNANDO LUIS LAS HERAS ANDRES

Antenna measurements and signal processing techniques
Professor Fernando Las-Heras, University of Oviedo, Spain

 Alenka Zajic

Channel modeling at sub-millimeter wave and Terahertz frequencies
Associate Professor Alenka Zajic, Georgia Instiute of Technology, US

 Leena Ukkonen

Implantable sensors and antennas
Professor Leena Ukkonen, Tampere University of Technology, Finland

 Karu Esselle

Satellite Communication Terminals for Mobile Platforms
Professor Karu Esselle, University of Technology, Sydney, Australia

Log in

News

January 13, 2020: Book your accommodation now. 

December 16, 2019: Registration is now open.

December 13, 2019: Paper Notification Completed

See more news here

Key dates

Papers:
Revised Paper: 17 January 2020
Author registration: 17 January 2020

Preliminary conference programme: 24 January 2020
Early Bird deadline: 31 January 2020

Opening hours

Conference sessions
Monday: 09:00 - 18:00
Tuesday: 08:30 – 18:20
Wednesday: 08:30 – 16:40
Thursday: 08:30 – 18:20
Friday: 08:30 – 13:30

Registration desk
Sunday: 15:00 - 18:00
Monday: 07:30 – 19:00
Tuesday: 08:00 – 18:30
Wednesday: 08:00 – 17:00
Thursday: 08:00 – 18:30
Friday: 08:00 – 13:30

Short courses
Friday: 14:00 - 17:30

Conference dinner
Wednesday: 17:45 – 23:59

Sponsors

Platinum Sponsors
IDS

Siemens

Ticra Logo


 Gold Sponsors

 Altair Engineering GmbH
Asysol

ESA

NSIMI

Silver Sponsors

Isotropic

MVG

Optenni

PMI

Rohde and Schwarz

Sony

SUPPORting Institutions

European Microwave Association

APS logo name

ISAP logo

URSI

 

ORGANIZED BY