Personal tools

Home » Conference Information » Conference Organizing Committee

Conference Organizing Committee

Olav Breinbjerg

Conference Chair
Olav Breinbjerg
Technical University of Denmark,
Denmark

 

Daniel Sjöberg

Conference Vice-Chair
Daniel Sjöberg
Lund University
Sweden

Cyril Mangeknot

EurAPP Chair

Cyril Mangenot
Api-Space
France

 

Technical Programme Chair
Michael Mattes
Technical University of Denmark
Denmark
tpc@eucap2020.org

Buon Kiong Lau

Technical Programme Chair
Buon Kiong Lau
Lund University
Sweden
tpc@eucap2020.org

Conor Brennan

Technical Programme Chair
Conor Brennan
Dublin City University
Ireland
tpc@eucap2020.org

Enrica Martini

Convened Sessions Chair
Enrica Martini
University of Siena
Italy
cs@eucap2020.org

Lars Jonsson

Convened Sessions Chair
Lars Jonsson
KTH Royal Institute of Technology
Sweden
cs@eucap2020.org

George Tsoulos

Convened Sessions Chair
George Tsoulos
University of Peloponnese
Greece
gtsoulos@uop.gr

Invited and Keynote Speakers Chair
Mats Gustafsson
Lund University
Sweden

Haneda Katsuyuki

Invited and Keynote Speakers Chair
Katsuyuki Haneda
Aalto University
Finland

Cecilia Cappellin

Exhibition and Sponsorships Chair
Cecilia Cappellin
TICRA
Denmark

Anja Skrivervik

Financial Chair
Anja Skrivervik
EPFL
Switzerland

Poul Erik Frandsen

Financial Chair
Poul-Erik Frandsen
TICRA
Denmark

Vitaliy Zhurbenko

Short Courses and Workshop Chair
Vitaliy Zhurbenko
Technical University of Denmark
Denmark

Marianna Ivashina

Best Paper Awards Chair

Marianna Ivashina
Chalmers University of Technology
Sweden

Samel Arslanagic

Electromagnetism Bicentennial Chair
Samel Arslanagic
Technical University of Denmark Denmark

Frank Jensen

Technical Tours Chair
Frank Jensen
TICRA
Denmark

Past Edition Chair
Paweł Kabacik
Wroclaw University of Science and Technology
Poland

Wlodzimierz Zieniutycz

Past Edition Chair
Włodzimierz Zieniutycz
Gdańsk University of Technology
Poland

Thomas Kuerner 

Next Edition Chair
Thomas Kürner
Technische Universität Braunschweig
Germany
t.kuerner@tu-bs.de 

Marta Martinez

Next Edition Chair
Marta Martínez-Vázquez
IMST GmbH, Kamp-Lintfort
Germany

Manuel Sierra Castaner

AMTA Liaison
Manuel Sierra Castaner
Polytechnical University of Madrid
Spain

Roberto Sorrentino

EuMA Liaison

Roberto Sorrentino
RF Microtech

Ross Stone

IEEE Liaison
W. Ross Stone
Stoneware Ltd.

Tony Brown

IET Liaison
Anthony Brown
The University of Manchester
United Kingdom
anthony.brown@manchester.ac.uk 

ISAP Liaison
Qiang Chen
Tohoku University
Japan

Makoto Ando

URSI Liaison

Makoto Ando
National Institute of Technology
Japan

Jay Guo

Australia Liaison

Y. Jay Guo
University of Technology Sydney Australia

Mohammad Sharawi

North Africa and Middle East Liaison
Mohammad Sharawi
Polytechnique Montréal
Canada
mohammad.sharawi@polymtl.ca

Ji Wu

China Liaison
Ji Wu
National Space Science Center
China

Ratnajit Bhattacharjee

India Liaison
Ratnajit Bhattacharjee 
Indian Institute of Technology  Guwahati
India 

Jiro Hirokawa

Japan Liaison
Jiro Hirokawa 
Tokyo Institute of Technology
Japan

North-America Liaison
Mahta Moghaddam 
University of Southern California, California
USA

Dmitry Kholodnyak

Russia Liaison

Dmitry V. Kholodnyak
St. Petersburg Electrotechnical University "LETI" Russia
dmitry.kholodnyak@mwlab.spb.ru

Zhi Ning Chen

Southeast Asia Liaison

Zhi Ning Chen
National University of Singapore Singapore

Ozlem Aydin Civi

Turkey Liaison
Özlem Aydin Civi 
Middle East Technical University Turkey

Alexander Nosich

Ukraine Liaison
Alexander Nosich
Institute for Radio-Physics and Electronics Ukraine

 

 

 

 



Log in

News

January 13, 2020: Book your accommodation now. 

December 16, 2019: Registration is now open.

December 13, 2019: Paper Notification Completed

See more news here

Key dates

Papers:
Revised Paper: 17 January 2020
Author registration: 17 January 2020

Preliminary conference programme: 24 January 2020
Early Bird deadline: 31 January 2020

Opening hours

Conference sessions
Monday: 09:00 - 18:00
Tuesday: 08:30 – 18:20
Wednesday: 08:30 – 16:40
Thursday: 08:30 – 18:20
Friday: 08:30 – 13:30

Registration desk
Sunday: 15:00 - 18:00
Monday: 07:30 – 19:00
Tuesday: 08:00 – 18:30
Wednesday: 08:00 – 17:00
Thursday: 08:00 – 18:30
Friday: 08:00 – 13:30

Short courses
Friday: 14:00 - 17:30

Conference dinner
Wednesday: 17:45 – 23:59

Sponsors

Platinum Sponsors
IDS

Siemens

Ticra Logo


 Gold Sponsors

 Altair Engineering GmbH
Asysol

ESA

NSIMI

Silver Sponsors

Isotropic

MVG

Optenni

PMI

Rohde and Schwarz

Sony

SUPPORting Institutions

European Microwave Association

APS logo name

ISAP logo

URSI

 

ORGANIZED BY