March 30 - April 4, 2025
Stockholm, Sweden

March 30 - April 4, 2025

Stockholm, Sweden

Conference Organising Committee


Oscar Quevedo Teruel
Conference Chair
Agnese Mazzinghi
Conference Vice-Chair
Nelson Fonseca
Conference Vice-Chair


Stefania Monni
EurAAP Chair
George Goussetis
Past Edition Chair

Connor Brennan
Next Edition Chair


Francisco Mesa
TPC General Chair
Marianna Ivashina
TPC Chair
Guido Valerio
TPC Chair
Wei Fan
TPC Chair
Fredik Tufvesson
TPC Chair


Lars Jonsson
Local Financial Chair
Rafael Caldeirinha
EurAAP Financial Chair
Erik Jørgensen
Exhibition and Sponsorship Chair
Oskar Zetterström
Exhibition and Sponsorship Chair


Carlo Rizzo
Exhibition and Sponsorship Chair
Marta Martinez
Invited and Keynote Speakers General Chair
Mauro Ettorre
Invited and Keynote Speakers Chair
Davide Ramacia
Invited and Keynote Speakers Chair and Metamorphose VI Liaison
Andrés Alayón Glazunov
Convened Sessions Chair
Christophe Craeye
Convened Sessions General Chair
Karina Vieira-Hoel
Convened Sessions Chair
Eva Rajo-Iglesias
Convened Sessions Chair


Astrid Algaba-Brazález
Best Paper Award General Chair and Award in Electromagnetics Chair
Mats Gustafsson
Best Paper Award in Antenna Theory and Design Chair
Christina Larsson
Best Paper Award in Propagation Chair
Ashraf Uz Zaman
Best Paper Award in Applied Technology Antenna Chair
Anouk Hubrechsen
Best Paper Award in Measurements Chair


Daniel Sjöberg
Short Courses & Workshops General Chair
Marko Bosiljevac
Short Courses & Workshops Chair
Miguel Navarro-Cia
Short Courses & Workshops Chair
Cristina Yepes
Grants General Chair and Web Design Team
Dragos Dancila
Grants Chair


Jian Yang
Publication & Dissemination Chair
Francisco Pizarro
Publication & Dissemination Chair and South America Liaison
Davide Comite
Early Careers in Antennas and Propagation (ECAP) Chair
Mingzheng Chen
Local Young Researcher Chair
Francesca Vipiana
Women in Antennas and Propagation (WiAP) Chair
Pilar Castillo Tapia
Local Women in Engineering Chair and Web Design Team


Wenfu Fu
Local Organising Team
Hairu Wang
Local Organising Team
Freysteinn Vidar Vidarsson
Local Organising Team
Núria Flores Espinosa
Local Organising Team


Carolina Viganó
Industrial Liaison
José Rico
Industrial Liaison
Christos Kolitsidas
Industrial Liaison
Kun Zhao
Industrial Liaison


Amedeo Capozzoli
AMTA Liaison
Renato Lombardi
EUMA Liaison
Gianluca Lazzi
IEEE Liaison
Dimitrios Tzarouchis
URSI Liaison
Qiang Chen
ISAP Liaison

Jiro Hirokawa

Japan Liaison

Wenxuan Tang
China Liaison

Jay Guo
Oceania Liaison

Kathleen Melde

North America Liaison

Luciano Tarrricone

Mediterranean Liaison